Fitness trendy

80. léta to byl Aerobik, v 90. letech Spinning, na začátku století přišla vlna Zumby a poslední roky jsou populární Les Mills či BodyPump. Všechny tyto trendy fitness jsou fajn v tom, že přinesly zájem o cvičení a osvěžili svět fitness. Nicméně když vidím reklamy na současné skupinové lekce v mnoha fitness centrech, chytám se za hlavu. Jako trenér, který tyhle trendy vidí z větší perspektivy, se nemůžu ubránit dojmu, že většina lidí hledá stále dokola ten zaručený způsob jak zhubnout a docílit své vysněné postavy. To se jim bohužel nedaří a stále se chytají něčeho jiného. Nebudu však rozebírat psychologické aspekty začínajících klientů, ale musím se pozastavit nad nesmyslnými trendy, které fitness chrlí.

S odstupem času a odezněním vlny si při představě nějakého Aerobiku či Zumby  každý možná řekne: „Jo, to byla tehdy blbost.“ Ti, co tyto trendy dělají dodnes, to dělají z opravdové lásky k danému typu sportu, ne však kvůli zvýšenému zájmu. V současnosti je zájem o Les Mills a BodyPump. Když se dívám na to, co se tam děje, říkám si, že je to fajn, že si přijdou zacvičit, odreagovat se a zapotit. Ale z pohledu trenéra, který chce vidět výsledky, si říkám PROČ?

Je cílem nabrat svalovou hmotu, zlepšit kondici, či spálit tuky? Nejlépe všechno dohromady, že ano 🙂 Na začínajícího klienta zabere úplně všechno, tak proč ne. Ale vážně si člověk myslí, že se bude zlepšovat, když bude zvedat 10kg činku na dřep? Nemluvě o technice, kterou člověk u toho má…

Tyto skupinové lekce jsou dělány hlavně s cílem, aby to člověka bavilo a přišel příště znovu. Myslím, že je důležité, aby to co člověk dělá, ho bavilo. Ale málokdo vydrží dělat něco dlouho, když neuvidí výsledek své dřiny. To je případ většiny skupinových lekcí a lidi postupně pendlují od jedné lekce ke druhé.

Nejsem zastáncem skupinových lekcí, sám jsem dlouhá léta provozoval pouze kruhový trénink, který jsem i časem reorganizoval na skupinový program na sílu a kondici. Důvod si můžete přečíst v předchozím článku: Cílem je pro mě i pro klienty trénink takový, aby se pořád zlepšovaly, a to skupinovou lekcí zcela nelze. Pokud je skupinovka doplněk sportovních aktivit, je to zcela v pořádku.

Možná by se měl každý zamyslet, jestli mu dané cvičení přináší nějaký dlouhodobý efekt. Pokud ne, je nejvyšší čas od něho ustoupit a začít cvičit to, co má opravdu smysl. V minulosti to byl, a v současnosti stále je, trénink silový – ať už je to cvičení s činkami, vzpírání, kalistenika či gymnastika. Všechno tohle jsou efektivní způsoby cvičení, které tady byly a vždycky přetrvají. Protože na nich uděláte největší pokrok.

V současnosti vidím v okolí spoustu trenérů, kteří se těm fitness trendům trhly a jedou ve stylu silových programů, které mají své opodstatnění. Běžte proti proudu a netlačte se tam, kde jsou všichni. Pravda je většinou tam, kde nikdo není. Jen to není tak sexy 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.