Kruhový trénink – ano či ne? Aneb 5 důvodů proč kruhový trénink nezvyšuje výkonnost

Kruhový trénink je fenomén moderního fitness. Osobně jsem se s ním setkal v roce, kdy byl tento způsob cvičení u nás úplně nový a téměř nedostupný. V témže roce jsem také začal vést své první hodiny “kruháče“. Nyní je to už 5 let, kdy tyto lekce vedu. A po této době je na čase přijít s kůží na trh a ukázat Vám svůj nynější pohled na tento způsob tréninku, který se za ta léta s rostoucími znalostmi a zkušenostmi objevil.

Kruhový trénink se stal rychle oblíbeným způsobem cvičení a přinesl svěží vítr do fitness center. Kruháč nalákal na efektivní, intenzivní, pestrý a zároveň zábavný trénink slibující rychlé výsledky. Je tomu však opravdu tak? Když pominu fakt, že výsledky jsou závislé především na stravě a celkovém životním stylu, tak se musím pozastavit nad dlouhodobým vývojem, kterým kruháč bohužel nepřináší. Teď si řekneme proč…

Pro začátečníky má efekt jakýkoliv trénink, protože tělo se musí přizpůsobit jakémukoliv tréninku a na začátku má tak nejvyšší potenciál ke zlepšení. Ačkoliv není kruháč pro začátečníky úplně vhodný z různých důvodů, kdo ten šok na začátku vydrží, rychle si zvykne. Při dosažení určité úrovně je však nezbytné stimulovat tělo změnou v tréninku – například změnou času zatížení, změnou intenzity, tempa, odpočinkem či obměnou cviku a jeho variant. Kruhový trénink splňuje většinou pouze poslední z uvedených. A vzhledem k tomu, že tato změna není pro tělo příliš znatelná, nic moc se s tělem neděje a člověk stojí na místě. Jsem si vědom, že někteří trénují pro udržení a pro radost, ale pro ty tento článek není určen a klidně mohou přestat číst. Naopak ti, co chtějí výsledky a jejich cílem je přeměnit postavu a zlepšovat se, by měli zbystřit.

Kruhový trénink v dlouhodobém horizontu nezlepšuje výkonnost!

O změně postavy se nemůžeme bavit, protože jak jsem zmínil výše, je závislá na životním stylu. Níže se tak můžete dočíst 5 důvodů, proč kruhový trénink nezvyšuje výkonnost:

1. Absence tréninku síly

Síla je základní dovedností nezbytná pro zlepšení všech ostatních schopností včetně prevence zranění. Abyste skákali výše, musíte mít sílu. Abyste zvládli více opakování, musíte mít sílu. Abyste se nezranili, musíte mít silné stabilizační svaly, atd. Pokud chcete být v čemkoliv lepší, musíte prostě zesílit. A trénink síly vyžaduje určité techniky, zátěž a dostatek odpočinku, na které v kruhovém tréninku není čas. Proto se kruháč nedá nazvat silovým tréninkem, a absence tréninku síly je bohužel chybná.

2. Přílišná variabilita cviků

Pestrost kruháče sice slibuje záživnost, ale stejně jako všude, všeho moc škodí. Prostřednictvím kruhového tréninku se dá využít všech možných funkčních pomůcek a odcvičit všechny partie na těle, ale tato výhoda je pro výsledný efekt kontraproduktivní, protože v té rychlosti se nedá na nic zaměřit, natož se pak v něčem zlepšit.

3. Vysoká intenzita, nízký objem

Méně je někdy více. To platí i v tomto případě. Kruháč je hodně intenzivní, a po jejím tréninku je spousta lidí rádo, že se úplně zničili. Ale ne vždy to přináší patřičný efekt. Sám prohlašuji, že po tréninku by se měl člověk cítit lépe než před jeho začátkem. Když to tak občas není, nemusí to být na škodu, ale dlouhodobě to přinese akorát únavu a stres pro tělo, který nepřinese nic dobrého. V dlouhodobém horizontu pak není možný trvalý pokrok. Proto je vhodné snížení intenzity a navýšení objemu = větší přestávky pro obnovu sil a zvýšení objemu prostřednictvím zařazení komplexních cviků zapojující více partií či zvýšení zátěže, které mají pro tělo daleko větší efekt.

4. Nedostatečný odpočinek

Tělo má určité zdroje energie, které k tréninku potřebuje. Podle intenzity a délky trvání cviku využívá tělo jiný zdroj. Obecně čím je cvik intenzivnější a kratší, tím více odpočinku pro jeho obnovu tělo potřebuje. U silových, rychlostních a výbušných je pauza o délce minimálně 3 minut nezbytná. Dost teorie, prakticky sami víte, že taková pauza není ani mezi jednotlivými koly, natož po nějakém cviku. Z toho vyplývá navýšení odpočinku po těch nejtěžších cvicích.

5. Sled cviků

Vždy se v kruhovém tréninku držím zásady odlišných partií po sobě, nicméně sled cviků by měl být ideálně řazen také podle obtížnosti. Je to z toho důvodu, aby měl člověk dost síly na ty nejtěžší cviky, které by měly být na začátku tréninku, což v kruhovém tréninku není reálné.

Možná se teď nahlas ptáte, proč jsem Vás tím kruháčem tak trápil? Ono všechno má svůj vývoj a pohled na určité věci se s časem mění. Vždy jsem bral kruháč jako super trénink, u kterého se skvěle zpotíte a dobře si zacvičíte. Tímto článkem jsem chtěl ukázat trenérský pohled z druhé strany. To, kolikrát jsem kruháč absolvoval sám, se dá spočítat na prstech jedné ruky. Nechci nikoho odrazovat od tohoto způsobu tréninku. Naopak chci jít směrem, o kterém jsem přesvědčen, že funguje nejlépe a sám jej cvičím. Trénink, který bude následovat, je toho důkazem a věřím, že tato změna bude jenom pozitivní. Ačkoliv od kruháče budu ustupovat, pořád jej pro změnu rád zařadím. Život je jedna velká změna, díky za to!