12 věcí, které mi pomohly zlepšit kvalitu života – 1. část

Na internetu či v knihách lze najít spoustu informací a rad, o tom, jak se stát bohatým, zdravým, šťastným, úspěšným a prostě tím nejlepším člověkem. Já sám jsem si prošel mnoha radami a snažím se posouvat svou úroveň neustále dopředu. Některých rad se držím a některé se neuchytily. Tak jsem se rozhodl sepsat ty, které za to stojí, a podělit se o ně s Vámi. Co mi nejvíce pomohlo zlepšit kvalitu života?

 1. Začít se sportem

  Tímhle to všechno začalo! Díky tomu, kde jsem, vděčím zejména sportu. Sport mě toho naučil spoustu. A jsem rád, že jsem s ním začal brzy. V 9-ti letech jsem začal hrát fotbal. Ten byl pro mě v dětství i dospívání vším, a vydržel jsem u něj 10 let. Díky němu jsem si osvojil volní vlastnosti a naučil se jít si za svým snem. K tomu jsem v 16 letech začal posilovat. A tahle volba je pro mě ta nejšťastnější, kterou jsem mohl udělat, neboť jak víte, dodnes jsem u toho zůstal, ba se tím dokonce živím. Posilování ze mě udělalo nejen silnějšího a pohlednějšího chlapa, ale zocelilo mě to i psychicky. Díky cvičení vím, že nic není zadarmo, a člověk musí být trpělivý a vytrvalý, aby dosáhl svých vysněných cílů. Proto začněte hned, dokud můžete. Čím dříve, tím lépe. Na výběr máte tolik druhů sportu. Některé jsou samozřejmě lepší, některé více prospěšné, ale hlavní je něco dělat. Ať děláte cokoliv, zůstaňte u toho! A pokud máte děti, na nic nečekejte, a dopřejte jim také tu možnost sportovat. Do budoucna je to naučí nejvíce. Jako trenér to vidím u lidí – pokud nic v dětství nedělaly, mají špatnou motoriku, stabilitu a pohybové schopnosti, nemluvě o fyzickém vzhledu, zatímco naopak u lidí, kteří jako malí, něco dělali, a i přes dlouho pauzu, z toho dnes těží a pokroky jsou rychlejší ve všech ohledech.
 2. Zbavit se televize

  Ano, nemáme televizi. Tohle musím několikrát opakovat, když se mě někdo opakovaně a s údivem zeptá, jak můžeme bez televize žít? To přece nemáte přehled, co se děje, odpovídají. No možná ho nemám takový, jaký je dnes běžný, ale nemusím vědět o každém atentátu, přírodní katastrofě a krádeži auta. To důležité se dozvíte i bez televize. Ale hlavně, si informace budete vybírat sami. V televizi Vám říkají pouze to, co oni chtějí. Proto uslyšíte jak je všechno špatně, jak se všechno zdražuje a jak se všude vraždí a krade. Nehledě na množství reklam, kterými Vás všechny společnosti masírují a podvědomě Vám dávají touhu kupovat zbytečné věci. K tématu televize bych mohl napsat několik stránek, ale to nechci. Proto Vám doporučím zbavit se televize a využít čas plnohodnotněji, a věnovat energii pouze tam, kam chcete, a sice okolo Vás, tam kde to sami můžete ovlivnit. Bez televize žijeme už téměř 5 let, a bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsme udělali. Člověk najednou zjistí, že má spoustu volného času, která mu televize brala. Jděte do toho taky! Hned!
 3. Jíst zdravě

  U sportu to vše začalo, a zdravá strava šla s tím ruku v ruce. Jak každý ví, pro lepší výkony i postavu se musí adekvátně stravovat. Proto jsem se začal zajímat o zdravou stravu hned poté, co jsem začal cvičit. Jako teenager jsem měl kožní problémy, kterých jsem se nemohl zbavit, ač jsem zkoušel všelijaké čistící prostředky. Tyto problémy mě trápily tak dlouho, až jsem byl z toho zoufalý a zjišťoval, kde je chyba. Až jsem narazil na jeden článek, který upozorňoval, že stav Vaší kůže je obrázkem Vaší stravy. V té době jsem si myslel, že nejím nijak špatně, ale opak byl pravdou. Postupně jsem se začínal zajímat o stravu více, a vše jsem uváděl do praxe, díky čemuž mé kožní problémy vymizely. Časem jsem si tak uvědomil, jak je lidská výživa důležitá pro zdraví, ale také další ostatní aspekty života. Díky zdravé stravě jsem udělal ze svého těla mašinu, dosáhl nadlidských výkonů a nezdolnému zdraví bez nemocí. Zdravá strava se stala plnohodnotnou součástí mého života, protože ten pocit, že se cítíte ve svém těle skvěle, stojí opravdu za to. Pokud chcete dosáhnout jakékoliv změny v jakékoliv oblasti života, jděte do toho a změňte nejprve, to co dáváte svému tělu. Na nekvalitní benzín se totiž jezdí špatně a daleko nedojedete!
 4. Být vděčný

  Ne všechno se točí kolem sportu a životního stylu. Snažím se rozvíjet jak tělesně, tak i duševně. A vděčnost patří mezi nejdůležitější objevy, které mi pomohly zlepšit kvalitu života. Žijeme v době hojnosti a vše mnohdy bereme jako samozřejmost. Ačkoli máme co jíst, máme teplo, střechu nad hlavou, a uspokojené všechny základní potřeby, jsme nešťastní. Osobně se řídím heslem, že štěstí musí každý najít sám v sobě. A neznám lepší prostředek než právě vděčnost. Také věřím, že člověk se stává tím, na co myslí a přitahuje si do svého života toho více. Pokud tedy myslí na to, co je v jeho životě dobré a za co je vděčný, dostává se mu toho více. Proto je vděčnost mým každodenním rituálem, který mi pomáhá nalézt své štěstí a uvědomit si všechno, co ve svém životě mám.
 5. Začít číst

  Televizi jsem ze svého života vyřadil, a místo ní jsem zařadil četbu knih. Jak jsem psal v předešlém článku: Člověk se stává tím, na co myslí. Snažím se vyhledávat pozivitní myšlenky a prostřednictvím knih si vybírám, co do své mysli vkládám. Knihy tak beru jako jeden z nejlepších prostředků pro rozvoj představivosti, vizualizace a v podání odborných autorů slouží pro mě jako zdroj inspirace a osobního rozvoje. V knihách jsem tak nalezl mnoho informací o tom, jak funguje lidské tělo, jeho mozek a také osobní rozvoj. Prostě rovnováha těla, duše i mysli je základ.
 6. Nalezení smyslu

  Zajímalo by mě kolik z Vás, si klade otázku smyslu života a smyslu toho, co dělá. Většina lidí v tom shonu a přebytku informací nedokáže najít čas, ani energii, se touto otázkou zabývat a svým životem se jen plouží podle toho, co chtějí všichni okolo a podle toho, co se naučili. Průměrný člověk stráví třetinu svého života v práci. Myslím si, že to je dost dlouhá doba na to, aby byl ten čas využit smysluplně a hlavně aby ho to bavilo. Jsem strašně rád, že žijeme v době nekonečných možností a relativní svobody, kdy každý může dělat, to co ho baví. Ačkoli se mnou nemusí každý souhlasit, věřím, že tomu tak je. Není to lehké obrátit svůj život vzhůru nohama a začít dělat, to co Vás baví. Ale musím říct, že to stojí za to. Protože jakmile objevíte smysl v tom, co děláte, Váš život bude naplněn obrovskou radostí a štěstím, o které se tak můžete podělit se všemi okolo.