„Jsi tak silný, jak silná je tvá mysl.“

„Jsi tak silný, jak silná je tvá mysl.“ Když jsem byl malý klučina, snil jsem o tom, že se stanu profesionálním fotbalistou. Tomuto snu jsem obětoval všechen svůj čas a energii, ale bohužel jsem pocházel z chudé rodiny a nedostalo se mi potřebného zázemí pro splnění svého snu. Do svých 15 let jsem byl vyzáblý, slabý, neprůbojný, což se odrazilo i na mém sebevědomí. Často jsem se stával obětí silnějších vrstevníků a mezi hráči jsem byl snadnou kořistí. V soubojích tělo na tělo jsem neměl šanci, a tak jsem se rozhodl s tím něco dělat. Začal jsem chodit do posilovny, abych zesílil a zmohutněl. Přestože začátky nebyly lehké, po vytrvalém a pravidelném snažení jsem začal sílit a měnila se i má postava. Co však procházelo ještě větší proměnou, byla mysl. Začal jsem nabírat sebevědomí, a tak se mi začalo dařit ve fotbale a také ve společenském životě. Vše se od té doby změnilo, a díky pravidelnému cvičení jsem se stal lepším člověkem.

To, jak se mi to povedlo, je jednoduché – měl jsem MOTIVACI a VYTRVALOST. Motivaci začít cvičit zná téměř každý. Co je ale rozhodující, je vytrvalost. V průběhu Vám může mozek napovídat stovky důvodů, proč se na to nevykašlat, ale vy slyšíte pouze jedno velké „musíš“. VŮLE musí být natolik silná, že i když se projeví první komplikace či vykolejení z cesty, vrátíte se na svou dráhu zpátky. A přesto, že si časem uvědomíte, kolik času a energie to stojí, řeknete si, že se to vyplatí.

Cvičení má pro tělo tak obrovský přínos, že bych jej předepsal povinně každému a věřím, že by hned bylo méně starostí a žilo by se na tom světě lépe. Prvotní motivaci pro začátek s cvičením u většiny lidí bývá spojená s přeměnou postavy, avšak vše co se s lidským tělem pozitivního děje, je těžké popsat do jedné stránky. Budete mít více energie, lepší náladu, vyjdete schody bez zadýchání, dokážete doběhnout ujíždějící tramvaj, zvládnete se ohnout bez omezení a nezraníte se při prvním pádu. Co je úplně nejdůležitější, je zdraví – protože cokoliv bez zdraví je nic. To vše si uvědomíte, s odstupem času, když vytrváte.

Změny pocítíte na sobě Vy i Vaše okolí. A to bude pro Vás ta největší satisfakce za to množství energie a času, které do toho dáte. Což se stane nepřetržitým pohonem Vaší motivace. Pokud si na cestě za svým cílem uvědomíte, že ta cesta je cíl a děláte to vše proto, že to máte rádi, udělali jste velký kus práce a dosáhli ideálního bodu, který Vás od cvičení už nepustí. To je to, co zdobí úspěšné lidi tím, kde se nachází. A Vy toho můžete dosáhnout také, stačí jen udělat první krok, a tím je ODHODLÁNÍ. Těm, kteří tento první krok udělají, rád pomohu navedením na správnou cestu. Pokud to nezkusíte, tak nikdy nebudete vědět, jaký je to pocit.

Mimochodem, svého snu, stát se profesionálním fotbalistou, jsem bohužel nedosáhl. Dosáhl jsem však jiných met, na které jsem hrdý – jsem pánem svého života, svého času a hlavně svého těla! Nic lepšího si člověk přát nemůže